Wielki Piątek

 

dsc01284
dsc01287 dsc01289

Treścią Wielkiego Piątku jest zbawcza Męka i Śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu, przez które dokonało się nasze Zbawienie. Nasz Pan dokonał przedziwnej zamiany – jako niewinny przyjął śmierć za nasze grzechy i przemienił ją w Życie dla nas, a Krzyż, znak hańby, poniżenia i kary dla złoczyńców, przemienił w narzędzie zwycięstwa i triumfu.

Wielki Piątek to dzień w którym Kościół nie sprawuje Ofiary Eucharystycznej. W tym dniu Celebrans z asystą, ubrany w ornat koloru czerwonego symbolizujący miłość Zbawiciela i Jego Krew przelaną dla nas, leży krzyżem przed ołtarzem i oddaje chwałę Chrystusowi Odkupicielowi, który uniżył się dla nas.

Następnie ma miejsce Liturgia Słowa, w centrum której jest opis Męki Pańskiej wg św. Jana. Po Liturgii Słowa następuje Modlitwa Powszechna za cały świat odkupiony Krwią Zbawiciela, za wszystkie stany Kościoła, za wierzących i niewierzących, za naród wybrany, za kierujących państwami.

W czasie adoracji Krzyża każdy uczestnik Liturgii ma okazję wyrazić swoją wdzięczność za miłość Chrystusa podchodząc do Krzyża całując przebitą dłoń Zbawiciela. Po adoracji jest obrzęd Komunii św., który ukazuje bardzo ścisły związek ofiary złożonej na Krzyżu z Eucharystią.

Na zakończenie Liturgii Męki Pańskiej w uroczystej procesji Najświętszy Sakrament okryty welonem, na pamiątkę owinięcia ciała Pańskiego w Całun, zostaje przeniesiony do ołtarza wystawienia zwanego Grobem Pańskim.

Rozpoczyna się adoracja Pana Jezusa aż do Rezurekcji w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

dsc01296

dsc01300

 

Goście on-line

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon dzisiaj:314
Odsłon w miesiącu:15574
Odsłon łącznie:536414

Centrum Kultury

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Wisznicach
ul. Kościelna 2
21-580 Wisznice
tel. 083 378 20 27