(…) Siostra [ziemia] protestuje z powodu zła,

 jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem

 I rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił.

Franciszek, Laudato Si, 2015

 

Tydzień Laudato Si

 

W tym roku mija 9 lat od publikacji przez Papieża Franciszka Encykliki Laudato Si. Okres 19 – 26 maja bierze swoją nazwę właśnie od jej tytułu i nazywa się Tygodniem Laudato Si.

Inicjatywa upamiętnia nie tylko publikację papieskiego przesłania, ale stanowi również zaproszenie do wcielenia jej słów w życie. To czas na zastanowienie się nad tym, gdzie mieszkamy, jak żyjemy, nad naszą relacją z naturą i środowiskiem oraz podjęcie praktycznych działań na rzecz ochrony planety.

Hasłem przewodnim tegorocznego Tygodnia Laudato Si jest: Razem budujmy nadzieję dla Ziemi. Papież Franciszek wskazuje, że aby zmiany na świecie w obliczu kryzysu klimatycznego i ekologicznego były możliwe, należy zacząć od tych najmniejszych, w naszym życiu i sposobie myślenia.

Jak świętować Tydzień Laudato Si:

· refleksja – pomyśl o sobie i swoim życiu – wprowadź zmiany, które pomogą chronić środowisko
· modlitwa – o Ziemię i o siłę do działania na rzecz jej ochrony
· skorzystaj z pomysłów zawartych na załączonych infografikach.
· podaj dalej – dziel się przesłaniem Laudato Si z innymi

 

Poniżej znajdują się linki do Encykili Laudato Si:

https://www.vatican.va/content/dam/francesco/pdf/encyclicals/documents/papa-francesco_20150524_enciclica-laudato-si_pl.pdf

i adhortacji Laudate Deum:

https://www.vatican.va/content/francesco/pl/apost_exhortations/documents/20231004-laudate-deum.html

Pamiętajmy także o czasie dla stworzenia, który rrozpocznie się 1 września, w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, a zakończy 4 października Dniem świętego Franciszka z Asyżu.

Tworzymy zespół osób z terenu Diecezji Siedleckiej, którzy chcą dbać o nasz region, poznawać i dzielić się wiadomościami na czym polega prawdziwa ekologia. Jeśli chciałbyś przyłączyć się, to napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ks. Paweł Zazuniak

Duszpasterz środowisk Laudato Si