Ogłoszenia duszpasterskie: Niedziela Palmowa 24 marca 2024 r.

 

1.         Dzisiejsza Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, w której wspominamy mesjański wjazd Chrystusa do Jerozolimy, rozpoczyna obchód Wielkiego Tygodnia.

2. Kończy się okres Wielkiego Postu – pomyślmy szczerze, jak ten czas łaski i duchowego przygotowania do Świat Zmartwychwstania przeżyliśmy? Przed nami największe i najważniejsze Dni w całym roku kościelnym, które stanowią jedno Wielkie Święto – Święte Triduum Paschalne. Rozpoczyna je Wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej, potem Wielki Piątek, i ma swój szczyt i centrum w liturgii Wigilii Paschalnej. Zachęcamy gorąco, jeśli to będzie możliwe, do udziału w liturgii całego Triduum; uczyńmy wszystko, aby była ona sprawowana jak najpiękniej. Prosimy o zaangażowanie w przygotowanie celebracji liturgii, zwłaszcza liturgia Wigilii Paschalnej.

3. Spowiedź święta dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli pojednać się z Bogiem: w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę od godz. 6.00 do 7.00 oraz od godz. 16.00; w Wielki Piątek i Wielką Sobotę od godz. 7.00 do 9.00.Nie będzie spowiedzi podczas trwania liturgii Triduum Paschalnego.

4. Porządek Triduum Paschalnego:

* Wielki Czwartek 28 marca – pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Msza święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, potem przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia i adoracja do godz. 21.00.

      * Wielki Piątek 29 marca – Dzień zbawczej męki i śmierci Chrystusa Pana. Nie ma Mszy świętej.  Od godz. 7.00 do17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu wystawienia. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Ofiary na Grób Pański w Jerozolimie. Po zakończeniu liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim do godz. 22.00. Obowiązuje post ścisły i powstrzymanie się od pokarmów mięsnych. Rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego.

      * Wielka Sobota 30 marca. Nie ma Mszy świętej. Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając mękę, śmierć Pana Jezusa i Jego wstąpienie do otchłani; w modlitwie, ciszy i poście oczekuje na zmartwychwstanie. Nie spożywamy pokarmów mięsnych. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.

Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych: w kościele o godz. 8.00, 8,30, 9.00, 10.00 i 12.00. Ok. godz. 10.45 w pozostałych miejscowościach – jeden z księży w Curynie i Rowinach, drugi – w Łyniewie i Marylinie.       

      *Obchód Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy celebracją Liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 22.30, podczas której zostaną odnowione przyrzeczenia chrztu świętego (prosimy o zabranie świec). Na zakończenie, w nocy, wielkanocna procesja eucharystyczna wokół kościoła.

5.         W nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę nastąpi zmiana czasu na letni (śpimy o godzinę krócej).

6.         Kolejne Msze święte w Niedzielę Zmartwychwstania 31 marca o godz. 9.00, 11.00 i 17.00. Nie będzie rezurekcji o godz. 6.00 i Mszy świętej o godz. 7.30.

7.         W Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia Msze święte o godz. 7.30, 9.00, 11.00 i 17.00. Taca na KUL i wyższe uczelnie i szkoły katolickie w naszej diecezji.

8.         Bardzo gorąco zachęcamy wszystkich do udziału w adoracji Jezusa Eucharystycznego, Skorzystajmy z propozycji godzin adoracji.  

9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła mieszkańcom ul. Kościelnej. W tym tygodniu prosimy o sprzątnie w Wielki Czwartek rano mieszkańców ul. Rowińskiej.

10. Bóg zapłać za zebrane ofiary w ostatnią niedzielę na tacę na kwiaty do grobu Pańskiego w naszym kościele – 5286 zł.

11. W najnowszym „Echu Katolickim” warto przeczytać: Przed nami w liturgii Kościoła najważniejsze zbawcze wydarzenia – co będziemy świętować w kolejne dni Wielkiego Tygodnia?  Jaki obraz walki o krzyż w szkole w Miętnem wylania się z meldunków Służby Bezpieczeństwa? Najbliższe wybory zadecydują o naszej przyszłości – rozmowę z prof. KUL Mieczysławem Rybą.